חובבי הטבע

א. ב. יהושע – מתוך "שלושה ימים וילד", 1970

"את יעל הכרתי בטיול של חובבי-הטבע… סבור הייתי שיהיה זה טיול כגון טיולי תנועת-הנוער, ולמעשה היה זה טיול אחר לגמרי. ראשית, הולכים חובבי-הטבע באיטיות מרובה, כמעט זוחלים על-פני האדמה. שנית, מתבוננים בכל פרט אשר מסביבם, וזאת מתוך עקרון קדוש… יעל נמנתה על קהל חובבי הטבע; אחוזה בהם; מבני-מינם. חובבי-הטבע הרי הם אוסף של ארכיאולוגים-זואולוגים-בוטניקאים-צמחונים, משוררים תמימים בחרוזים לבנים. הם ומגדירי הצמחים העבים הלפותים בידיהם כסידורי-תפילה… הולכים מאה מטר ונעצרים, גוחנים על אזובים, מתחברים לרמשים, משליטים דממה ביקום כדי להאזין לקולות הציפרים. כל אחת זולתי מתענין במשהו, אוסף צמחים, מאובנים, עקרבים, שכבות קרקע.

יעל, למשל, היתה עסוקה בקוצים. מלאכה קשה בחרה לה. היתה נבלעת אל תוך סבך חלקת קוצים, עוקרת בידים חשופות את אשר בחרה לה, ובוקעת בחזרה, מנופפת מעל לראשה חרול אלמוני…

בשעות הערב הקימו חובבי-הטבע מחנה ויחדיו נקבצו לשיר שירים. יעל היתה פרושה לה בצד, ליד סלע, מוקפת בציבורי קוציה, שכן עדיין לא גמרה למיינם וליבש את ציציותיהם…

כולם שרו והיא ישבה ועבדה. ואני, מוטל על האדמה בין השרים לבינה. אי-אפשר לומר שחיכיתי לה. ביקשתי לראות מתי תכלה מלאכתה. אין כל ספק ששמה לבה אלי, אבל השימה עצמה מרוכזת בעבודתה. את שפתיה נשכה מרוב ריכוז.

לבסוף קמה ממקומה, ובגפרור אחד הבעירה את כל ציבורי הקוצים שמסביבה. פרצה להבה פתאומית. השרים הפסיקו את שירתם וצעקו: 'הו את!' אבל היא חייכה, וגופה הארוך הואר.

אפשר שכבר תאוה נתעוררה בי, אפשר שרק קורטוב של חום ביקשתי לקראת שעות הלילה הצוננות. מכל-מקום, לא עברה שעה קלה וכבר פלשתי אל בין בתרי הלהבות, וכשנדמה שארית הרמץ כבר היינו קרובים זו אל זה בשיעור של מתיקות הבשר.

בעומק הלילה דבקנו, בעוד חובבי-הטבע הזרועים סביבותינו נוחרים קלות וממלמלים בשנתם שמותיהם של צמחים אהובים וחרקים נדירים."

הרמן היינצל, "דורסי לילה" מתוך הציפורים. מגדיר שדה שלם לציפורי אירופה והמזרח התיכון, תל אביב, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 1982, עמ' 176.

הרמן היינצל, "דורסי לילה" מתוך הציפורים. מגדיר שדה שלם לציפורי אירופה והמזרח התיכון, תל אביב, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 1982, עמ' 176.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s